1)
Zdumienie i zgroza wśród panów naszego Kraju. Fabrykant i żandarm, policjant i majster miotają się przerażeni, Bo oto powstał polski robotnik, wstał olbrzym wielogłowy i miljonem dłoni podniósł sztandar : do wałki !
Gdzie lat temu dziesięć kwitł dobrobyt i zysk fabrykantów w ciszy i świętym spokoju, —tam woła dzisiaj wzburzony lud : « ten zysk to bezprawie i wyzysk ! » Gdzie dawniej potulne i bezmyślne mrowisko uwijało się w pracy od świtu do nocy, za łachman i suchy kęs chleba, (...)
Accueil > 28- artykuły w języku polskim - ARTICLES EN POLONAIS
28- artykuły w języku polskim - ARTICLES EN POLONAIS
-
Zadania polityczne Polskiej Klasy Robotniczej (Les tâches politiques de la classe ouvrière polonaise) R. Luxemburg, Sprawa Robotnicza 1 - 1893
27 octobre 2023, par Alex -
1793 : Dziś i sto lat temu - 1793 : aujourd’hui et il y a cent ans (K., alias Rosa Luxemburg, 1893)
5 février 2022, par AlexCet article est le premier attribué à Rosa Luxemburg. Il a été retranscrit à partir de l’original. Les remarques de lecteurs polonais qui y trouveront des erreurs seront les bienvenues
Dziś i sto lat temu
(z powodu stulecia rewolucji 1793 roku)
1) Rok 1793 ! Sto lat już minęło od owego czasu, a wrogowie ludu roboczego — cary, królowie, szlachta, księża, fabrykanci i inni bogacze (kapitaliści) dotąd jeszcze nie mogą bez strachu wspomnieć tej okropnej dla nich chwili. Gała dusza (...) -
KAPITAŁ KAROLA MARKSA W STRESZCZENIU F. MEHRINGA I R. LUXEMBURG - Le Capital de K. Marx en abrégé par F. Mehring et R. Luxemburg - Préface (1923)
21 décembre 2021, par AlexOD WYDAWCÓW
„Kapitał” — to główne dzieło myśli teoretycznej Marksa — jest niedostatecznie znany polskim robotnikom i działaczom robotniczym. Złożyły się na to dwie przyczyny.
Z trzech tomów „Kapitału" przetłumaczony został na język polski tylko tom pierwszy. Wydany w r. 1884, jest on już dawno wyczerpany i stanowi rzadkość bibljograficzną, niedostępną dla robotników. Dwa drugie tomy dopiero obecnie znalazły tłumaczy i mają być wydane.
Ale i wówczas nawet, gdy cały „Kapitał" wyjdzie w (...) -
Lew Trocki : Abecadło materialistycznej dialektyki - L’ABC de la dialectique matérialiste, par Léon Trotsky
20 novembre 2021, par AlexLew Trocki : Abecadło materialistycznej dialektyki
Dialektyka - nie jest ani fikcją ani mistyką, lecz nauką o formach naszego myślenia, jeśli nie ogranicza się ono do codziennych życiowych trosk, lecz próbuje zrozumieć bardziej złożone i długotrwałe procesy. Między dialektyką a formalną logiką taki jest, powiedzmy, stosunek wzajemny, jak między wyższą a niższą matematyką.
Spróbuję tu w najbardziej skrótowej formie określić istotę problemu. Logika prostego sylogizmu Arystotelesa (...) -
Róża Luksemburg : Czego chce związek Spartakusa ?- Que Veut la Ligue Spartakiste ? (1918)
22 août 2018, par AlexRóża Luksemburg – Czego chce Związek Spartakusa ? (1918 rok) Dziewiątego listopada robotnicy i żołnierze obalili niemiecki stary reżim. Pruska mania wymachiwania szabelką i panowania nad światem wykrwawiła się na śmierć na polach bitew Francji. Banda zbrodniarzy, która roznieciła pożar światowy i wciągnęła Niemcy w morze krwi, skończyła na powrozie. Lud – przez cztery lata zdradzany, zapomniawszy o kulturze, uczciwości i ludzkich uczuciach, rzuconych na pożarcie Molochowi, a (...)
-
Manifest Partii Komunistycznej - Karola Maksa i Fryderyka Engelsa
15 mars 2018, par Robert ParisMANIFEST PARTII KOMUNISTYCZNEJ
Widmo krąży po Europie - widmo komunizmu. Wszystkie potęgi starej Europy połączyły się dla świętej nagonki przeciw temu widmu, papież i car, Metternich i Guizot, francuscy radykałowie i niemieccy policjanci. Gdzie jest taka partia opozycyjna, któraby nie była okrzyczana za komunistyczną przez swych przeciwników, będących u władzy, ; gdzie jest taka partia opozycyjna któraby nie rzucała nawzajem-piętnującego zarzutu komunizmu zarówno bardziej od siebie (...) -
Róża Luksemburg - Possybylizm i oportunizm. Rosa Luxemburg - Possibilisme et opportunisme (1898)
14 mars 2018, par AlexRóża Luksemburg - Possybylizm i oportunizm. Rosa Luxemburg - Possibilisme et opportunisme (1898)
Jak wiadomo, z okazji zjazdu partyjnego towarzysz Heine napisał broszurę pt. „Wybierać czy nie wybierać ?”, w której wypowiada się za udziałem w wyborach do Landtagu pruskiego. Do napisania tych kilku uwag skłania nas jednak nie główny temat tej broszurki, lecz dwa wyrazy, których tow. Heine użył w swoim wywodzie, a na które, ze względu na znane niedawne wydarzenia w partii, jesteśmy (...)